Android uygulamalar için derecelendirme - Gesa Web Solutions
361
post-template-default,single,single-post,postid-361,single-format-standard,qode-quick-links-1.0,customer-area-active,ajax_updown,page_not_loaded,,no_animation_on_touch,qode-title-hidden,qode_grid_1300,qode-theme-ver-11.0,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1.1,vc_responsive

Android uygulamalar için derecelendirme

Android uygulamalar için zorunlu olan derecelendirme ile ilgili bilmeniz gerekenler

Android uygulamaların kullanıcılarıyla buluştuğu Google Play, kullanıcıların uygulama indirme ve satın alma sürecinde karar vermelerini kolaylaştırabilmek için yeni derecelendirme sistemini duyurdu. Derecelendirmesi yapılmayan uygulamalar, “derecelendirilmemiş” olarak tanımlanacak. Bu da uygulamanın belli ülkelerde Google Play’de yer almamasına neden olabilir. Hatta Google, kullanıcıları derecelendirilmemiş uygulamaların silinebileceği konusunda da uyarıyor.

Puanlamayı, Google Play Geliştirici Konsolu üzerinden bir kaç basit soruya cevap vererek kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. İşte yapmanız gerekenler…

Android uygulamanız uygulamanıza dair sorulara vereceğiniz yanıtlar sonucunda derecelendiriyor. Bu yeni derecelendirme sisteminin kuralların The International Age Rating Coalition (IARC) tarafından belirlenmiş durumda ve uygulamaların dereceleri indirildikleri bölgeye göre farklılık gösterebiliyor.

Google Play’deki bu yeni uygulamaya göre siz de uygulamanızı puanlamak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

– Google hesabınızdan Google Play Geliştirici Konsoluna giriş yapın
– Uygulamayı seçin
– Soldaki menüden ‘içerik derecelendirilmesini’ tıklayın
– Anketle ilgili bilgileri inceleyin ve e-posta adresinizi yazın. E-posta adresinizi IARC ile yazışmalarda kullanılacak.
– ‘Devam’ı tıklayın.
– Kategori seçin
– Anketi doldurun
– Değiştirmek istediğiniz yerler olursa ‘Düzenle’ seçeneğini tıklayarak değiştirebilirsiniz. Eğer anketi doldurmaya başladıktan sonra ara verip tekrar devam etmek isterseniz, taslak olarak kaydedebilirsiniz. Her uygulama için aynı anda sadece bir taslak anket oluşturulabilir.
– ‘Uygulamayı puanla’ seçeneğine tıklayın.
– Daha sonra ‘puanlamayı uygulamaya ekle’ seçeneğine tıklayarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

Sistemde değerlendirme, verdiğiniz cevaplara göre gerçekleştiriliyor. Eğer derecelendirme hakkında emin değilseniz, IARC ile iletişime geçerek sorularınızı ve düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz. Puanlaması yapılamayan uygulamaların Google Play tarafından bloke edilebileceğini veya tamamen silinebileceğini unutmayın. Bu yüzden de bir an önce uygulamanızın puanlamasını yapmanız büyük önem taşıyor.